Utställningar

Här får du en bildupplevelse över de verk som visas

Utställare, konstverk och fotografier

Aktuell utställning

Händelser i rum


24 juli - 24 augusti
_

Mats Svensson - keramik

Kerstin Bergman - måleri

Pia Ulin - foto

Mats Svensson - Keramik

Kerstin Bergman - Måleri

Pia Ulin - Foto


Öppet dagligen 10.00 - 16.00


Innan ett besök, kontrollera alltid dagens "uppdatering" - Se Öppettider

Läs även om vår policy för maximalt antal besökare - Se Öppettider

Observera att det alltid finns möjlighet till en egen visning kvällstid - Se Bokning

Tidigare utställningar


Tastings - Smakprov


12 juni - 20 juli


Samlingsutställning med 21 konstnärer runt Siljan

 

Följande konstnärer representerades:

 

Ann Nises – Måleri och grafik – Mora

           

Eva Helander – Måleri – Mora

 

Brita Holvid Fastlund – Måleri – Mora

 

Annette Backman – Måleri – Mora

 

Kjell Janson – Skulptur och keramik – Mora

 

Bernd Janusch – Silversmide – Mora

 

Ulla Berg – Måleri – Älvdalen

 

Karin Sten – Måleri och grafik – Älvdalen

 

P-O Söderlund – Skulptur och grafik – Orsa

 

Wolfgang Cüllen – Måleri – Rättvik

 

Berit Melin – Måleri – Rättvik

 

Curt Berglund – Måleri – Rättvik

 

Malin Lidén – Skulptur och måleri – Leksand

 

Annika Berglöf – Måleri – Leksand

 

Anne Blijdenstein – Måleri och emalj – Leksand

 

Ylva Skarp – Måleri och kalligrafi – Leksand

 

Eva Holmberg – Skulptur och keramik – Leksand

 

Josefin Wedel – Grafik och collage – Leksand

 

Anders Ståhl – Måleri och grafik – Leksand

 

May Lindholm – Skulptur – Siljansnäs

 

Stefan Andersson – Keramik – Siljansnäs

Gustav Vasas äventyr i Dalarna

 

Målningarna i kurbitsstil av Ingrid Hüber-Ring visas 


1-8 juni


Samlingen består av 24 målningar som är donerade till Rättviks kulturhus. 



Visning i samband med att "Allmogetåget" kommer till Rättvik den 1 -2 juni

Se hemsidorna om vandringen på: 

Dalarnas museum/Vasaspåret eller Darlkarlsvägen/Allmogetåget





Morris Åkermalm - Textil

Anna Daniels - Smide och måleri

Erika Jones - Måleri

Joakim Thibblin & Irina Röjås - Barnboksillustrationer och texter

Adam Karls Johansson och Vililja Vitkute - Foto och kroppsmålning

Eva Holmberg - Skulptur

Malin Lidén - Måleri

Stefan Bergkvist - Foto

P-O Söderlund - skulptur

Berit Melin - måleri

Pierina Wester - Foto

Lennart Sand - Skulptur- Grafik - Måleri

Bernd Janusch - Silver

Anders Ståhl - Olja, Grafik & Akvarell

Kjell Janson - Glas & Keramik

Lena Karlén - Textil

Susanne Martinelle - Fotografi

Per Karlén - Bilder

Bruk & Folk & Miljö

Henrik Hansson - Bildspel

Mats Lodén - Skulptur

Anders Björnhager - Måleri

Lars Dahlström - Fotografi

Färg och Form i Tid och Rum

Anne Blijdenstein - Måleri

Marianne Grop - Fotokonst

Kina Björklund - Keramik

Öppna landskap - Avslutad

Jeanette Harkén - Foton

Lars Östling - Akvarell

Inga Hjohlman - Skulpturer

Premiärutställningen - Avslutad

Svante Rydberg - Måleri, olja

Pontus Ersbacken - Skulptur, alabaster och marmor

Lars Dahlström - Fotografi